تاریخچه طرح و مشخصات

 📃 تاریخچه طرح و مشخصات


نظر به اینکه هر شهروند ایرانی در راستای اشتغال زایی موثر وبا دوام ومفیدو سالم والبته درحد بضاعت خود مسئولیت دارد وبا توجه به  اینکه به توانمندی و انگیزه خود ایمان داشتیم لذا مصم شدیم که کاری مشترک را شروع نماییم .پس از چند ماه کار شناسی و مطالعه ، ورود به عرصه تولید غذای سالم را به عنوان هدف خود انتخاب کردیم .. بنا به دلایل متعددی نهایتا تاسیس و راه اندازی واحد صنعتی تولید روغنهای گیاهی به شیوه پرس سرد (منطبق بر استاندارد13392 )را برای هدف برترخود برگزیدیم. دلایل این انتخاب فراوان است که ذیلا به طور خلاصه به  آن اشاره مینمائیم :
استحصال روغن های گیاهی به شیوه پرس گرم و یا با استفاده از حلال شیمیائی و پس از آن طی مراحل تصفیه که عمدتا پروسه ای شیمیائی و با استفاده از محصولات پتروشیمی میباشد، بنا به اذعان بسیاری از متخصصین تغذیه ، محصولات نهائی چندان ارزش غذائی مورد انتظار را نداشته وحتی بعضا غیر مفید میباشد. لاجرم اگر آحاد جامعه به استفاده از روغنهای گیاهی ترغیب می شوند پر واضح است که میبایست روغنی به ایشان پیشنهاد شودکه در مراحل استحصال وفراوری آن تا مصرف، عاری از ابهام در امر سلامتی باشد. این جامعیت در استحصال به شیوه پرس سرد که بدور از هرگونه تغییرات شیمیائیست، یافت میگردد. دراین روش که سالهاست در اروپا رایج است، روغن از لحظه استحصال تا زمان مصرف هیچ پروسه حرارتی وشیمیائی راطی نمیکند و روغن گیاهی در کمال سلامت و با حفظ کلیه خواص مثبته در دسترس عموم قرار میگیرد .

درفروردین ماه 1390 مجوز تاسیس از سازمان  محترم جهاد کشاورزی  اخذ شد . پروانه ساخت واحد صنعتی در تیر ماه همان سال از شرکت شهرکهای صنعتی اخذ گردید . علارغم مشکلات فراوان در فازدوم شهرک صنعتی چناران وبا وجود زمستان بسیار سرد و پربارش سال 1390 اما با تلاش بی وقفه توانستیم پس از کمتر از یک سال در تیر ماه سال 91 پایان کار ساخت واحد صنعتی رادریافت داریم .پس از آن مبادرت به احداث زیر ساخت های صنعتی نمودیم وهمزمان ماشین آلات خریداری و نصب و راه اندازی گردید متعاقبا  پروانه بهره برداری صنعتی از سازمان جهاد کشاورزی و پروانه بهداشتی وپروانه ساخت اولین محصول (روغن کنجد بکر و خالص و طبیعی و بدون تصفیه ، تهیه شده به شیوه پرس سرد)از معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی یکی پس از دیگری اخذ گردید . همزمان جهت اخذ استاندارد به اداره کل استاندارد خراسان رضوی مراجعه نمودیم وظرف چند روز آتی گواهی کاربرد علامت استاندارد نیزواصل خواهد شد. با توجه به اینکه ما موسسین واحد صنعتی دارای مدارج تحصیلی دانشگاهی و آکادمیک هستیم لذا عمیقا علاقه مند بودیم که در حد بضاعت خود پیوندی عملی بین پژوهشهای علمی و تحقیفاتی دانشگاهی با صنعت برقرار نماییم. بر این اساس ارتباطی بین واحد صنعتی با مرکز تحقیقات قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکی شیراز برقرار گردید وقریب به یک سال است که با همکاری واحد صنعتی و مرکز تحقیقات قلب و عروق شیراز برروی برخی تولیدات واحد صنعتی پژوهشهای خوبی انجام شده که بزودی نتایج آن منتشر خواهد شد .با هدف تولید علم جامعه نگر به زودی شرکت دانش بنیان با همکاری واحد صنعتی و مرکز تحقیقات قلب و عروق تاسیس گردیده  و تولیدات واحد صنعتی تحت لیسانس مرکز تحقیقات قرار میگیرد . ما همکنون روغن کنجد و گردو و آفتاب گردان را را به مرحله پژوهش رسانده ایم و امید داریم دانه های روغنی بیشتری را در این عرصه وارد نماییم .